Uprawianie jeździectwa to szeroko pojęta aktywność fizyczna, polegająca na obcowaniu z końmi. Ogólnie podzielić ją można na sportowe uprawianie jeździectwa oraz na jazdę konną rekreacyjną.
Jaka jest różnica?
Rekreacją nazwiemy wszelką aktywność ruchową uprawianą dla przyjemności w czasie wolnym, w celu poprawy bądź utrzymania kondycji fizycznej.
Sport to natomiast taka aktywność, która podejmowana jest w duchu rywalizacji, w formie zorganizowanego współzawodnictwa tj. podczas wszelkich imprez sportowych, zawodów różnej rangi. Obejmuje to także treningi przygotowujące do danego wydarzenia sportowego.
Podział ten istotny jest ze względu na cele, jakie sobie stawiamy jeżdżąc konno. Określenie celu determinuje takie aspekty jak:
- kupno/dzierżawa odpowiedniego konia – posiadającego określone predyspozycje, charakter, czy też stopień wyszkolenia
- wybór stajni z infrastrukturą adekwatną do wybranej dyscypliny oraz jej otoczenie – stajnia z parkurem, czworobokiem, a może cross? Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie jak ważne są dla nas tereny.
- dobór odpowiedniego żywienia i suplementacji konia – inne potrzeby żywieniowe wykazują konie sportowe, wyczynowe, a inaczej będziemy karmić konia chodzącego głównie na spacery do lasu
- zakup właściwego sprzętu jeździeckiego – przygotowując się do zawodów będziemy musieli zaopatrzyć się w sprzęt dedykowany zawodnikom i koniom danej dyscypliny. Szczegółowe informacje na temat ubioru zawodnika i sprzętu dla konia opisane są w przepisach dotyczących konkretnej dyscypliny, wydanych przez Polski Związek Jeździecki. Natomiast jeźdźcy rekreacyjni, nieplanujący udziału we współzawodnictwie sportowym mają tu trochę większą swobodę wyboru, bowiem nie krępują ich żadne regulacje.
Odpowiednio określony cel motywuje do ciągłego rozwoju.
Nie każdemu będzie zależeć na rozwoju sportowym, ale każdy jeździec, niezależnie od poziomu zaawansowania, powinien doskonalić technikę jazdy i dążyć do lepszego porozumienia z koniem.
Kiedy już obierzemy własną ścieżkę, należy dobrać właściwy plan treningowy, który pozwoli skutecznie dążyć do zamierzonych rezultatów. Przede wszystkim trening powinien być dostosowany do potrzeb jeźdźca i konia, uwzględniać ich możliwości psychofizyczne, umożliwiać progres i dawać radość, ponieważ wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na efektywność pracy. Tu pojawia się nieoceniona rola doświadczonego trenera, który będzie wspierał parę w dążeniach i wskaże odpowiedni kierunek rozwoju.
Trening to podstawa
Bez względu na to, czy interesuje nas kariera sportowa, czy chcemy jeździć dla własnej satysfakcji, musimy pamiętać, że jeździectwo to taki sport, w którym wciąż trzeba się doskonalić, zawsze jest coś do poprawy, a każdy trening to okazja do nauki. Warto też postawić przed sobą wyzwanie, które będzie stanowiło fundament dalszej pracy. Zrozumienie konia, praca nad równowagą, precyzyjność w używaniu pomocy – to tylko niektóre z aspektów, które należy szlifować. Dlatego nie tylko zawodnicy powinni korzystać z pomocy trenerów. Niezwykle ważne jest, aby każdy jeździec regularnie czerpał z wiedzy bardziej doświadczonych szkoleniowców, bo tylko w ten sposób osiągnięcie prawdziwej przyjemności z jazdy będzie możliwe. Samodzielne jazdy prowadzą do utrwalania złych nawyków, które w dłuższej perspektywie negatywnie wpływają na jakość jazdy. Tylko pod okiem trenera jeździec ma szansę dostrzec swoje błędy, skorygować technikę oraz skutecznie rozwijać swoje umiejętności. Jeździectwo to ciągły proces, w którym każdy etap, zarówno małe kroki, jak i większe osiągnięcia, prowadzą do stworzenia silnej więzi z koniem i doskonałej współpracy na poziomie emocjonalnym oraz technicznym.
Łączą nas konie
Niezależnie od aspiracji, każdy jeździec i jego koń zasługują na to, aby mieć zapewnione najlepsze warunki, możliwość rozwoju oraz wygodny i bezpieczny sprzęt wysokiej jakości. Bo tak naprawdę wszyscy wspólnie tworzymy ten koński świat i kochamy swoje konie. Te piękne zwierzęta nie dbają o to, czy są gwiazdami sportu, czy kompanami leśnych wypraw. Wszystkie oczekują od nas tego samego – opieki na najlepszym możliwym poziomie i poczucia bezpieczeństwa.
Natomiast my-koniarze, poza wszelkimi podziałami i definicjami, poświęcamy swojej pasji ogrom czasu, wkładamy w swoje jeździectwo dużo pracy, serca i zaangażowania. Wszystkim nam zależy na tym samym – na jak najlepszym porozumieniu z końskimi partnerami. Bez koni nie ma jeździectwa, dlatego tak dbamy o ich dobro. Dla wszystkich jeźdźców najważniejsze jest szczęście ich końskich przyjaciół, więc powinniśmy wzajemnie darzyć się szacunkiem i wspierać. Zasługujemy na to, co najlepsze.
Bo łączą nas konie.